zmywarka

Choć komora zmywarki jest przy każdym cyklu zmywania opłukiwana wodą i detergentami, nie oznacza to, że możemy zrezygnować z jej czyszczenia. Resztki żywności i brud gromadzą się głównie w filtrach i dyszach spryskujących, co może utrudniać przeprowadzenie dokładnego cyklu mycia naczyń. Jak zatem prawidłowo dbać o zmywarkę? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a zmywarka będzie Ci dobrze służyć przez wiele lat.

Pozbądź się resztek jedzenia

Zmywarka z łatwością umyje za Ciebie naczynia. Nie oznacza to jednak, że pozbędzie się resztek niedokończonego obiadu. Zanim więc włożysz talerze miski czy garnki do komory, resztki jedzenia zgarnij do kosza, gdyż mogą one doprowadzić do zapchania ważnych części urządzenia. Nie musisz opłukiwać naczyń, w zasadzie jest to nawet niewskazane, ponieważ zawarte w tabletkach enzymy muszą pracować, a najlepiej zrobią w połączeniu z zabrudzeniami.

Wyczyść filtr

Twoja zmywarka nie domywa naczyń? Przyczyn może być wiele – począwszy od zatkanych filtrów, a skończywszy na uszkodzeniach mechanicznych. Jeśli zależy Ci na długiej eksploatacji urządzenia i skutecznym myciu naczyń, powinieneś regularnie czyścić filtry. Gromadzą się w nich nie tylko zabrudzenia, ale również resztki jedzenia, np. pestki, drobne kości czy skrawki etykiet, które nie są w stanie się rozpuścić. Dzięki filtrom nie przedostają się one do odpływu i nie zapychają rur. Poza tym zalegające w filtrach resztki jedzenia będą się rozkładać, co może doprowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów.

zmywarka

Umyj uszczelki i drzwiczki

Nie tylko filtry wymagają czyszczenia, ale również uszczelki i drzwi urządzenia, o czym wiele osób zapomina. Za gumowymi uszczelkami gromadzi się najwięcej zabrudzeń. Stwarzają też doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów, dlatego warto je czyścić po każdym cyklu zmywania. Jeśli wiesz, jak je prawidłowo zamontować, możesz je wyjąć i dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą. Pamiętaj również o wymyciu drzwi zmywarki i panelu sterowania, na których oprócz resztek jedzenia gromadzi się także kurz. Do tego celu powinna Ci wystarczyć miękka ściereczka z dodatkiem wody.

Nastaw pusty cykl zmywania

Po umyciu wszystkich części zmywarki nadchodzi czas na dokładne umycie jej wnętrza. Proces ten przeprowadza się bez załadunku, ustawiając program o najwyższej możliwej temperaturze. Do mycia możesz wykorzystać sprawdzone płyny czyszczące lub skorzystać z domowych metod. W tym pierwszym przypadku płyn w butelce należy umieścić do góry dnem w dolnym koszu zmywarki. Nie należy odkręcać całej nakrętki, wystarczy zdjąć nalepkę. Jeśli chcesz skorzystać z domowych sposobów czyszczenia, wystarczy, że do dyspensera na tabletki wsypiesz sodę oczyszczoną.

Uzupełnij sól ochronną

Stosowanie soli ochronnej ma ogromny wpływ na żywotność zmywarki i wcale nie są to wymysły producentów. Zadaniem soli jest zmiękczanie wody, aby zneutralizować znajdujący się w niej wapń i tym samym zapobiec odkładaniu się osadów kamiennych wewnątrz urządzenia. Każda zmywarka posiada wskaźnik braku soli ochronnej, dzięki czemu zawsze będziesz wiedzieć, kiedy należy uzupełnić jej zapas.

zmywarka Zmywarka Siemens SN 636X03ME

Instalacja: Do zabudowy
Szerokość (cm): 60
Klasa efektywności energetycznej: A++
Pojemność znamionowa (kpl.): 14
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *