
W okresie grzewczym dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są nawet o kilkaset procent. Aby nie wdychać szkodliwych substancji, najlepiej byłoby w ogóle nie wychodzić z domu. Musimy się jednak przemieszczać do pracy, szkoły czy na zakupy. Jak w takich sytuacjach ochronić się przed wdychaniem smogu? Podrzucamy Wam garść praktycznych porad.
Kontroluj stan powietrza
Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska na bieżąco monitorują poziom zanieczyszczenia, dzięki czemu informacje o jakości powietrza w swoim miejscu zamieszkania bez problemu znajdziemy w Internecie. Możemy również skorzystać z szeregu aplikacji mobilnych, które wystarczy zainstalować na swoim smartfonie. Innym rozwiązaniem jest zakup przenośnych mierników zanieczyszczeń. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala zbadać jakość powietrza o każdej porze i w dowolnym miejscu. Musimy bowiem pamiętać, że przy ruchliwej ulicy w centrum miasta powietrze będzie o wiele bardziej zanieczyszczone niż przy parku oddalonym o kilkaset metrów.
Ogranicz przebywanie na zewnątrz
Jeśli nie jest to konieczne, w przypadku wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, powinniśmy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Warto również zapamiętać, że kiedy jest ciepło, wietrznie i deszczowo, powietrze jest raczej dobrej jakości. Nie palimy w piecu, a wiatr rozwiewa zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Natomiast kiedy jest zimno, powietrze będzie o wiele bardziej zanieczyszczone. Chłód zmusza nas bowiem do większego wykorzystania domowych pieców i podróżowania samochodami, a to z kolei przekłada się na wzrost zanieczyszczeń.

Oddychaj przez nos
Kiedy zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie wysokie, powinniśmy oddychać przez nos, a nie przez usta. Nos jest bowiem naturalnym filtrem powietrza. W jamie nosowej znajduje się błona śluzowa, posiadająca liczne rzęski i komórki kubkowe, które produkują śluz. Dzięki nim powietrze jest odpowiednio oczyszczane zanim dotrze do płuc. Warto również bardziej zadbać o higienę osobistą. Oznacza to, że po każdym powrocie do domu powinniśmy dokładnie umyć nie tylko ręce, ale i twarz. Natomiast usta i nos warto przepłukać wodą morską.
Kup maseczkę antysmogową
Jeśli musimy wyjść z domu, gdy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu przekracza wszelkie dopuszczalne normy, powinniśmy założyć specjalną maskę antysmogową. Choć niektórzy krzywo patrzą na tego typu środki ochrony, są one w stanie zatrzymać nawet 100% zanieczyszczeń powietrza. Posiadają bowiem specjalne filtry, które nie przepuszczają szkodliwych pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.
Zadbaj o odpowiednią dietę
Według naukowców, przed zgubnymi skutkami wdychania smogu możemy się uchronić, stosując odpowiednią dietę. Niektóre substancje odżywcze, jak np. witaminy A, C, E czy selen, są w stanie skutecznie zneutralizować nadmiar wolnych rodników, które dostają się do organizmu wraz z zanieczyszczonym powietrzem. Dieta boga w składniki odżywcze pomoże nam również zwiększyć odporność organizmu.
Zainwestuj w oczyszczacz powietrza
Musimy pamiętać, że smog nie czyha na nas jedynie na zewnątrz, ale również w naszych mieszkaniach. Przedostaje się poprzez nieszczelne okna i dachy lub niesprawne instalacje wentylacyjne. Warto zatem zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, który usunie szkodliwe zanieczyszczenia za pomocą zamontowanych filtrów. Wysokiej jakości oczyszczacze posiadają kilkustopniową metodę filtracji, dzięki czemu usuwają zarówno nieprzyjemne zapachy, kurz, sierść zwierząt, alergeny, jak i składniki smogu – pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5.