oczyszczacz powietrza

W okresie grzewczym dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są nawet o kilkaset procent. Aby nie wdychać szkodliwych substancji, najlepiej byłoby w ogóle nie wychodzić z domu. Musimy się jednak przemieszczać do pracy, szkoły czy na zakupy. Jak w takich sytuacjach ochronić się przed wdychaniem smogu? Podrzucamy Wam garść praktycznych porad.

Kontroluj stan powietrza

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska na bieżąco monitorują poziom zanieczyszczenia, dzięki czemu informacje o jakości powietrza w swoim miejscu zamieszkania bez problemu znajdziemy w Internecie. Możemy również skorzystać z szeregu aplikacji mobilnych, które wystarczy zainstalować na swoim smartfonie. Innym rozwiązaniem jest zakup przenośnych mierników zanieczyszczeń. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala zbadać jakość powietrza o każdej porze i w dowolnym miejscu. Musimy bowiem pamiętać, że przy ruchliwej ulicy w centrum miasta powietrze będzie o wiele bardziej zanieczyszczone niż przy parku oddalonym o kilkaset metrów.

Ogranicz przebywanie na zewnątrz

Jeśli nie jest to konieczne, w przypadku wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, powinniśmy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Warto również zapamiętać, że kiedy jest ciepło, wietrznie i deszczowo, powietrze jest raczej dobrej jakości. Nie palimy w piecu, a wiatr rozwiewa zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Natomiast kiedy jest zimno, powietrze będzie o wiele bardziej zanieczyszczone. Chłód zmusza nas bowiem do większego wykorzystania domowych pieców i podróżowania samochodami, a to z kolei przekłada się na wzrost zanieczyszczeń.

oczyszczacz powietrza

Oddychaj przez nos

Kiedy zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie wysokie, powinniśmy oddychać przez nos, a nie przez usta. Nos jest bowiem naturalnym filtrem powietrza. W jamie nosowej znajduje się błona śluzowa, posiadająca liczne rzęski i komórki kubkowe, które produkują śluz. Dzięki nim powietrze jest odpowiednio oczyszczane zanim dotrze do płuc. Warto również bardziej zadbać o higienę osobistą. Oznacza to, że po każdym powrocie do domu powinniśmy dokładnie umyć nie tylko ręce, ale i twarz. Natomiast usta i nos warto przepłukać wodą morską.

Kup maseczkę antysmogową

Jeśli musimy wyjść z domu, gdy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu przekracza wszelkie dopuszczalne normy, powinniśmy założyć specjalną maskę antysmogową. Choć niektórzy krzywo patrzą na tego typu środki ochrony, są one w stanie zatrzymać nawet 100% zanieczyszczeń powietrza. Posiadają bowiem specjalne filtry, które nie przepuszczają szkodliwych pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Według naukowców, przed zgubnymi skutkami wdychania smogu możemy się uchronić, stosując odpowiednią dietę. Niektóre substancje odżywcze, jak np. witaminy A, C, E czy selen, są w stanie skutecznie zneutralizować nadmiar wolnych rodników, które dostają się do organizmu wraz z zanieczyszczonym powietrzem. Dieta boga w składniki odżywcze pomoże nam również zwiększyć odporność organizmu.

Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Musimy pamiętać, że smog nie czyha na nas jedynie na zewnątrz, ale również w naszych mieszkaniach. Przedostaje się poprzez nieszczelne okna i dachy lub niesprawne instalacje wentylacyjne. Warto zatem zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, który usunie szkodliwe zanieczyszczenia za pomocą zamontowanych filtrów. Wysokiej jakości oczyszczacze posiadają kilkustopniową metodę filtracji, dzięki czemu usuwają zarówno nieprzyjemne zapachy, kurz, sierść zwierząt, alergeny, jak i składniki smogu – pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5.

oczyszczacz Oczyszczacz powietrza Philips AC 2887/10

Moc (W): 60
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 39
Rodzaj filtrów : Wstępny, Węglowy, NanoProtect HEPA
oczyszczacz
oczyszczacz Oczyszczacz powietrza BlueAir Classic 203(SM)

Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 37
Liczba filtrów: 1
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 20
Jonizator: Tak
oczyszczacz
oczyszczacz Oczyszczacz powietrza Sharp UA-PG50E-W

Moc (W): 47
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 38
Rodzaj filtrów : Wstępny, HEPA, Zapachu
oczyszczacz
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *