klimatyzator

Latem, gdy słupki rtęci wskazują temperaturę powyżej 30 stopni, a upał zaczyna być uciążliwy, szukamy ochłody na wszystkie możliwe sposoby. Najchętniej wskoczylibyśmy do chłodnej wody albo zaszyli się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Z tego też względu coraz częściej decydujemy się na zakup klimatyzatora do naszego domu. Dostępne na rynku modele nie tylko dobrze spełniają swoje zadanie, ale również zużywają niewielką ilość prądu i oferują wiele dodatkowych udogodnień. Jaki klimatyzator warto wybrać?

Klimatyzator do domu – przenośny czy stacjonarny?

Ze względu na to, że lata w naszym kraju są coraz cieplejsze, zwiększa się zainteresowaniem klimatyzacjami. Teraz już nie tylko spotykamy się z nimi w biurach, urzędach publicznych czy przychodniach, ale również decydujemy się na zakup domowego klimatyzatora. Do wyboru mamy dwa rodzaje klimatyzatorów – przenośne i stacjonarne. Te pierwsze sprawdzą się w każdym mieszkaniu, ponieważ nie zajmują zbyt wiele miejsca i są w pełni mobilne. Można je więc na dzień wstawić do pokoju gościnnego, a na noc przenieść do pokoju, by zapewniły przyjemny chłód podczas snu. Klimatyzator przenośny zazwyczaj składa się tylko z jednego elementu, dlatego też nazywany jest monoblokowym albo kompaktowym. Drugim rodzajem są klimatyzatory stacjonarne. Z racji tego, że montuje się je na stałe na ścianie, nazywane są również klimatyzatorami ściennymi. Montaż takiej klimatyzacji jest bardziej kosztowny, ale też zapewnia lepsze efekty chłodzenia.

Klimatyzatory przenośne – dostępne rodzaje

Jednym z najszybszych sposobów, by szybko obniżyć temperaturę w domu, jest klimatyzator przenośny. Jest on o wiele tańszy w porównaniu z klimatyzatorem ściennym, a poza tym można go używać we wszystkich pomieszczeniach w domu. Tego typu klimatyzator ma zazwyczaj zamontowane kółka, aby można było łatwo go transportować z jednego pokoju do drugiego. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje mobilnych klimatyzatorów:

  • Klimatyzatory przenośne monoblokowe – składają się tylko z jednej części i specjalnej rury, którą należy wystawić za okno. W sprzedaży można również znaleźć klimatyzator dwururowy, który nie wytwarza podciśnienia podczas pracy. Klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej sprawdzą się w każdym mieszkaniu.
  • Klimatyzatory przenośne typu split – składają się z dwóch części. Jedną montuje się wewnątrz pomieszczenia, a drugą na zewnątrz. Takie modele od klimatyzatorów stacjonarnych różnią się w zasadzie tylko mniejszymi wymiarami, dzięki czemu można je swobodnie zamontować w innym miejscu. Jednostka zewnętrzna musi zostać umieszczona na stabilnym podłożu, np. na poddaszu, tarasie czy balkonie.
  • Klimatyzatory przenośne bez rury – mowa tu o klimatyzerach ewaporacyjnych, które z wyglądu przypominają kompaktowe walizki na kółkach. Nie mają one czynnika chłodzącego tak jak klimatyzatory. Za schładzanie powietrza odpowiadają wkłady chłodzące i woda. Dzięki temu, że klimatyzery nie mają rury, mogą być użytkowane w zamkniętych pomieszczeniach. Sprawdzą się jednak tylko na stosunkowo małej przestrzeni. Będą więc dobrym rozwiązaniem do sypialni, salonu czy do pokoju gościnnego. Takie urządzenia nazywane są również klimatorami, klimatyzatorami ewaporacyjnymi i wodnymi.
klimatyzator

Dwa rodzaje klimatyzatorów stacjonarnych

O ile klimatyzatory przenośne sprawdzą się zarówno w domu, jak i w bloku, tak klimatyzatory stacjonarne zazwyczaj montuje się w dużych domach jednorodzinnych, firmach i biurowcach. Podobnie, jak w przypadku klimatyzatorów przenośnych, modele stacjonarne również występują w wersji monoblokowej, typu split, a także multisplit. Klimatyzatory monoblokowe składają się z jednostki głównej, którą zazwyczaj montuje się we wnęce okiennej lub w przygotowanym do tego celu otworze ściennym. Natomiast klimatyzatory typu split i multisplit to już bardziej zaawansowane urządzenia, które najlepiej jest zamontować w domu jeszcze na etapie budowy.

Klimatyzatory typu split składają się z dwóch jednostek, które połączone są przewodem freonowym i układem sterującym. Jedną instaluje się wewnątrz budynku, a drugą na zewnątrz. Jednostka wewnętrzna występuje w wersji kasetowej, ściennej, podsufitowej, kanałowej, a także stojącej. Taka klimatyzacja domowa jest wydajna i stosunkowo cicha, gdyż te elementy, które najbardziej hałasują, zamontowane są na zewnątrz budynku. Na rynku dostępne są również klimatyzatory multisplit, w których skład wchodzą przynajmniej dwie jednostki wewnętrzne i jedna zewnętrzna. Tego typu klimatyzatory cechują się największą wydajnością i są w tanie obsłużyć wiele pomieszczeń naraz.

Gdzie się sprawdzi klimatyzator przenośny?

Ze względu na to, że klimatyzatory przenośne mają jednoczęściową budowę i nie posiadają jednostki zewnętrznej, sprawdzą się praktycznie w każdym pokoju. Należy jednak pamiętać, że ich praca nie będzie tak skuteczna, jak klimatyzatorów stacjonarnych, ze względu na konieczność pozostawienia uchylonego okna. Klimatyzatory przenośne często mogą okazać się jedyną metodą chłodzenia dla mieszkańców bloków. Montaż klimatyzacji stacjonarnej wymaga bowiem wywiercenia otworów w elewacji budynku, a na to potrzebna jest zgoda właściciela nieruchomości.

Kiedy lepiej wybrać klimatyzator stacjonarny?

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, zdecydowanie lepiej zamontować klimatyzator ścienny typu split. Może on działać w zamkniętych pomieszczeniach, oferuje wysoką wydajność i cichą pracę. Dobrze sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Jeśli natomiast zależy nam na chłodzeniu pomieszczeń w całym domu, powinniśmy wybrać klimatyzator multisplit. Taki model jest najdroższy, ale za to gwarantuje szybkość chłodzenia powietrza i oferuje wiele dodatkowych udogodnień, np. funkcję grzania. Może więc być wykorzystywany nawet w zimie do szybkiego ogrzania pomieszczenia.

Ile kosztuje klimatyzator przenośny i ścienny?

Cena klimatyzatora zależy przede wszystkim od typu urządzenia. Najtańsze są klimatyzery, gdyż można je już kupić za nieco więcej niż 100 zł. W granicach od 1000 zł do 2000 zł kupimy klimatyzator przenośny monoblokowy o mocy 3,5 kW. Natomiast za modele o mocy 5 kw będziemy musieli zapłacić powyżej 2000 zł. Im bardziej rozbudowane urządzenie, tym więcej pieniędzy będziemy musieli za nie zapłacić. Najbardziej kosztowne są oczywiście klimatyzatory stacjonarne. Modele multisplit mogą kosztować od 5000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty związane z montażem, wymianą filtrów i coroczną konserwacją urządzenia.

Jaki klimatyzator wybrać?

Przed wyborem klimatyzatora, zastanówmy się, w jakim pomieszczeniu go ustawimy. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się, na jaką moc postawić. Klimatyzatory o mocy 2-2,5 kW wystarczą do schłodzenia pomieszczenia o metrażu 15-30 m2. Natomiast urządzenia o mocy 7 kW sprawdzą się w pomieszczeniach o powierzchni około 60-80 m2. Zwróćmy również uwagę, ile decybeli generuje klimatyzator. Im mniejszy hałas, tym lepiej dla nas.

Na rynku znajdziemy wiele firm, które zajmują się produkcją klimatyzatorów. Modele przenośne znajdziemy w ofercie takich marek jak Blaupunkt, Electrolux czy Rotenso. Natomiast klimatyzatory ścienne ma w swoim asortymencie m.in. marka Bosch, Daikin, Fijitsu, LG, Toshiba czy Mitsubishi. Przed zakupem warto zapoznać się z ich dokładną specyfikacją, by dopasować klimatyzator do swoich potrzeb.

 klimatyzator Klimatyzator Whirlpool PACW29COL

Funkcje: Chłodzenie, Grzanie
Tryby pracy: Around U, Auto clean, Jet, Snu
Komunikacja: Wyświetlacz LED, Pilot z wyświetlaczem
Moc (W): 2800 (chłodzenie)
Przepływ powietrza (m3/h): 380
Filtry: HEPA
sprawdź cenę
 klimatyzator Klimatyzator Kalorik ACM 1010

Funkcje: Chłodzenie, Osuszanie
Tryby pracy: Around U, Auto clean, Jet, Snu
Komunikacja: Wyświetlacz elektroniczny
Moc (W): 792
Przepływ powietrza (m3/h): 300
Wydajność chłodzenia: 7000 Btu/h
sprawdź cenę
 klimatyzator Kurtyna powietrzna Optimum KP 1000

Komunikacja: Pilot zdalnego sterowania
Nawiew: zimne/ciepłe/gorące powietrze
Poziomy grzania: 1000/2000 W
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *