czajnik elektryczny ze stali

Kiedyś w każdym domu znajdował się czajnik bezprzewodowy na gaz. Choć jego eksploatacja była stosunkowo tania, na zagotowanie wody musieliśmy czekać dobrych kilka, a niekiedy nawet kilkanaście minut. Teraz zdecydowana większość osób ma w swoim domu czajnik elektryczny. Jego zaletą jest szybkość gotowania wody, wygodna obsługa i wysoka funkcjonalność. Jednym z najchętniej wybieranych modeli jest czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej lub szlachetnej. Jakie są jego wady i zalety? Czy warto go kupić do swojej kuchni?

Czajnik elektryczny ze stali – wady i zalety

Coraz więcej osób decyduje się na zakup czajnika elektrycznego. Pozwala on bowiem błyskawicznie zagotować wodę, i to w dodatku tylko tyle, ile w danej chwili potrzebujemy. Czajniki elektryczne wykonuje się z różnych materiałów, m.in. z tworzywa sztucznego, szkła czy stali. Te ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów ze względu na wspaniałe właściwości stali nierdzewnej. Przede wszystkim jest ona odporna na korozję, bardzo wytrzymała i odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Warto dodać, że stal można łatwo utrzymać w czystości, gdyż nie chłonie ona zapachów ani barw. Czajnik elektryczny ze stali będzie więc świetnym wyborem do każdej kuchni. Możemy pokusić się o zakup czajnika bez plastiku, czyli takiego, którego obudowa została w całości wykonana ze stali. Do wyboru mamy również czajniki, które stanowią połączenie stali i tworzywa sztucznego. Często występują one w różnych kolorach.

Należy jednak pamiętać, że tego typu czajniki mają też pewne minusy. Przede wszystkim są dość ciężkie, ponieważ stal waży więcej niż tworzywo sztuczne. Poza tym podczas gotowania wody ich ścianki mogą się nagrzewać. Powinniśmy więc unikać dotykania ich obudowy, aby przez przypadek się nie poparzyć.

czajnik elektryczny ze stali

Na co zwrócić uwagę wybierając czajnik elektryczny ze stali?

Przy wyborze czajnika ze stali będziemy się kierować takimi samymi parametrami, co w przypadku każdego czajnika elektrycznego. Warto więc wziąć pod uwagę:

 • Moc grzałki – na rynku jest w zasadzie coraz mniej czajników z grzałką spiralną. Producenci bowiem powszechnie stosują grzałki płaskie, które umieszczają w podstawie urządzenia. Im większą mocą dysponuje taka grzałka, tym czajnik szybciej zagotuje wodę.
 • Pojemność – czajniki elektryczne mają rozmaite pojemności. Dostępne są niewielkie modele turystyczne, których pojemność nie przekracza 1 l, a także czajniki o pojemności dochodzącej nawet do 3 l.
 • Filtr antywapienny – większość dostępnych na rynku czajników ma taki filtr. Zapobiega on przedostawaniu się osadów wapiennych i zanieczyszczeń do szklanki.
 • Obrotową podstawę – ten element wpływa na wygodę użytkowania czajnika, ponieważ pozwala odłożyć dzbanek w dowolnej pozycji. Uchwyt może znaleźć się więc z każdej strony, co zapewni wygodną obsługę zarówno osobom prawo-, jak i leworęcznym.
 • Wskaźnik poziomu wody – powinien być widoczny i mieć wyraźną miarkę, abyśmy mogli z każdej strony sprawdzić, ile wody znajduje się aktualnie w czajniku.

Jakie dodatkowe funkcje mają czajniki elektryczne?

Wiele czajników elektrycznych, nie tylko tych wykonanych ze stali, ale również z tworzywa sztucznego, oferuje dodatkowe funkcje. Poprawiają one komfort użytkowania i umożliwiają parzenie różnego rodzaju napojów. Wśród dodatkowych funkcji znalazły się m.in.:

 • Regulacja temperatury – czajnik z regulacją temperatury będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które piją różnorodne herbaty, np. czarną, zieloną czy czerwoną. Każda z tych herbat powinna być parzona w konkretnej temperaturze, co pozwoli wydobyć jej głębię smaku i aromatu. Regulacja temperatury na ogół znajduje się w podstawie czajnika, tak jak w modelu Zelmer ZCK 8023.
 • Sygnał dźwiękowy – niektóre czajniki wyposażone są sygnały dźwiękowe, które informują użytkowania o zagotowaniu wody.
 • Wyświetlacz elektroniczny – pozwala na wygodne sterowanie czajnikiem. Na ekranie wyświetlają się wszystkie niezbędne informacje związane z gotowaniem wody.
czajnik elektryczny ze stali

Jaki czajnik elektryczny ze stali wybrać? Polecane modele

Na sklepowych półkach nie brakuje czajników wykonanych ze stali nierdzewnej lub szlachetnej. Ich ceny są mocno zróżnicowane, ponieważ mieszczą się w granicach od 40 zł do nawet 400 zł. Niektóre marki oferują czajniki o jeszcze wyższych cenach. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak czajniki popularnych marek, np. Bosch, Philips, Zelmer, De Longhi, Tefal, Kernau, Kenwood czy Russel Hobbs. Wiele z nich zyskuje pozytywne opinie użytkowników.

 • Czajnik do 50 zł

Za niewielką sumę, bo do 50 zł uda nam się kupić prosty czajnik elektryczny wykonany ze stali. Najlepszym przykładem jest Łucznik WK-1801, który może się pochwalić dużą pojemnością, wynoszącą 1,8 litra. Poza tym dysponuje płaską grzałką o mocy 1800 W, obrotową podstawą i filtrem antywapniowym.

 czajnik elektryczny ze stali Czajnik Łucznik WK-1801

Pojemność (l): 1.8
Moc grzałki (W): 1800
Filtr: Antywapniowy, Wymienny
Kolor: Inox+czarny
Zatrzaskiwana pokrywa: tak
Obrotowa podstawa: tak
sprawdź cenę
 • Model elektryczny do 100 zł  

W cenie do 100 zł kupimy bardzo dobry czajnik elektryczny Gorenje K17FEII. Ma on płaską grzałkę o mocy 2200 W, która została ukryta w obrotowej podstawie. Pojemność czajnika wynosi 1,7 litra, co pozwala na zagotowanie dużej ilości wody za jednym razem. Poza tym producent wyposażył go w filtr antywapienny i wszelkie potrzebne zabezpieczenia.

 czajnik elektryczny ze stali Czajnik Gorenje K17FEII

Pojemność (l): 1.7
Minimalna ilość wody (l): 0.5
Moc grzałki (W): 2200
Filtr: Antywapniowy, Wymienny
Obudowa: metal + tworzywo sztuczne
Zatrzaskiwana pokrywa: tak
Obrotowa podstawa: tak
sprawdź cenę
 • Czajnik elektryczny ze stali do 150 zł

Wydając nieco więcej gotówki, będziemy mogli kupić już czajnik Philips Daily Collection HD9350/91. Został on wyposażony w płaski element grzejny o mocy 2200 W, a jego pojemność wynosi 0,7 litra. Czajnik może się pochwalić licznymi funkcjami ochronnymi, np. automatycznym wyłączeniem po zagotowaniu wody lub przy zdjęciu z podstawy, a także zabezpieczeniem przed uruchomieniem pustego czajnika.

 czajnik elektryczny ze stali Czajnik Philips Daily Collection HD9350/91

Pojemność (l): 1.7
Moc grzałki (W): 2200
Filtr: Antywapniowy, Wymienny
Kolor: Stal szlachetna
Zatrzaskiwana pokrywa: tak
Obrotowa podstawa: tak
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *